Ile włożyć w kopertę na ślub w 2022 roku?

Ceremonia ślubna jest istotnym elementem polskich zwyczajów. Nowoczesne wesela to spory wydatek, a często mamy tradycję, że jest to okazja, za którą przynajmniej trzeba zapłacić. Niektórzy młodzi mogą nawet pochwalić się dobrym zwrotem z inwestycji. Jako przyjaciele jesteśmy pod presją, aby sprostać tym oczekiwaniom, dlatego staramy się dyskretnie pytać, ile jest przewidywane. Sezon ślubny tuż za rogiem, oto krótki przewodnik, ile włożyć do koperty w 2022 roku.

Ile spakować w czasach szalejącej inflacji?

Najpierw niestety trzeba zaakceptować smutną prawdę. Podobnie jak wiele innych problemów, które nas otaczają, małżeństwo jest dotknięte inflacją. Zabawa na weselu staje się coraz bardziej luksusem. Wartość koperty to nie tylko nagroda, ale także koszt tzw. „spodka”, wartość ta wzrosła wraz z niedoborem w branży w ostatnich latach. Najpopularniejsze blogi poświęcone planowaniu ślubów mają dość zawyżone ceny. Od 150 zł do 500 zł. Średnia wartość talerza to 250 zł.

Nie chcę Was niepokoić, ale wartość przyjęcia weselnego to tylko 50% ceny całkowitej. Aby dokładnie obliczyć wartość ślubu na osobę, powyższą kwotę musimy pomnożyć przez dwa. W końcu inne ceny są różne. Wiele zależy od wyboru tła ślubnego, fotografa, zakupionych strojów czy dodatkowych widoków. Osobiście nie kalkulowałbym dodatkowych kosztów i traktowałbym je jako ryzyko biznesowe dla młodszego państwa. Jednak z pewnością dodałby coś do celowej koperty, jaką jest królewski prezent ślubny.

Tak naprawdę ta dodatkowa ilość dodana do dania jest jego największą wadą. Wiele decyduje certyfikat związku między nami a młodszą parą. Do tego dochodzą nasze zdolności monetarne i postrzeganie. Osobiście rzadko daję gotówkę, kieruję się zasadą kupowania prezentu. W końcu takie tematy przypominają młodym paru latom wspaniały czas spędzony razem.

Ile kosztuje koperta dla nowożeńców?

Pomijając uczucia, warto mówić o konkretnych kwotach. Są tu pewne rozbieżności. Wiele osób, o które pytałem, włożyło kwotę do koperty i dodało 100 lub 200 zł do wartości dania. W przypadku singli najczęstsze kwoty to 300 zł i 400 zł. Określone pary od 800 zł do 1000 zł. Najczęściej pojawiała się kwota 800 zł. Kwoty drukowane na blogach zamykają się w przedziałach powiązanych wartości. Pracownicy młodszej pary zazwyczaj płacą 250-350 zł za osobę, czyli 500-700 zł za parę. Jeśli gospodarzami jest nasze gospodarstwo domowe, zwyczajowa kwota na osobę to czterysta złotych.

Nie przesadzaj z przedmiotami. Warto pamiętać, że podczas ceremonii ślubnej w zasadzie obowiązuje podatek. Jednak gdy patrzę na przekazane akcje, naprawdę odnoszę wrażenie, że stajemy się coraz bardziej praktyczni, jeśli chodzi o instytucję kapitału żelaznego. Myślę, że czasy wygórowanych kwot minęły. Dodatkowo w tym obszarze odczuwalna jest inflacja i nie chodzi tu o zwiększenie sprzedaży, ale przede wszystkim o pieniądze.