Przykładowe wiersze

1

Jedną z najstarszych ludzkich potrzeb jest mieć kogoś, kto zastanawia się, gdzie jesteśmy kiedy nie wracamy wieczorem do domu.
-M.Mead.

2

A kiedy będziesz żoną moją, umiłowaną, poślubioną, wówczas się ogród nam otworzy, ogród świetlisty pełen zorzy... A kiedy będziesz mężem moim, rozdzwonią nam się wszystkie dzwony, pachnąć nam będą winogrony i róże śliczne i powoje, całować będą włosy Twoje...

3

Zakwitłaś w sercu moim tak niespodziewanie, Ty źródło życia, pragnienie, kochanie. Od dziś na zawsze będę Twój - kochany, Przez Twoją miłość od nowa wybrany. Karol I Ciebie także będę wciąż kochała, Od dziecka rosłam, na Ciebie czekałam. Pozostań przy mnie, nie mów nic nikomu, Niech będzie miłość od dziś w naszym domu. Marta

4

Czy zechcesz ze mną przeżyć dni wyśnione ? Odpowiesz - tak bo ufasz mi szczerze. Lecz kiedy wszystko już będzie spełnione, Bądź dla mnie takim w jakiego dziś wierzę... Czy zechcesz los swój złożyć w moich dłoniach ? Odpowiesz - tak bo serce mi dałaś. Lecz kiedy włos zbieleje na skroniach, Bądź mi tym wszystkim, czym dzisiaj być chciałaś...

5

Zakochani i świadomi, że ich miłość to nie wiatr mają zaszczyt zawiadomić, że chcą razem iść przez świat uśmiechnięci współ-objęci spróbujemy szukać zgody choć różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody.

6

... a może rzeczywiście wszystko nam się przyśniło stangret, kareta, wieczór, mój frak i Twój tren i nasze życie twarde i słodkie jak sen. Nie byłoby małżeństwa, gdyby nie nasza miłość ...

7

Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy ... są na siebie skazani.

8

... Niech słowo "kocham" jeszcze raz z ust Twych usłyszę, niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę ...

9

Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym ...

10

Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno - miłować.

11

Ten Pan i ta Pani są na siebie skazani.

12

A ja Cię pragnę mieć na co dzień I usta swe w Twe usta wtapiać. Cieszyć się z Tobą i razem smucić I do wspólnego domu wracać...

13

... Ty i ja spośród tysięcy Mocno trzymamy się za ręce. Niezwykły dzień, doniosła chwila I szept nieśmiały: miły... miła... Odtąd już razem zawsze i wszędzie Tak miało być i tak niech będzie.

14

Najlepszych i najpiękniejszych rzeczy na świecie, nie można ani zobaczyć ani dotknąć. Trzeba je poczuć sercem.

15

Powiedz mi, jak mnie kochasz? Powiem. Więc? Kocham Cię w słońcu i przy blasku świec, W wielkim wietrze, na szosie i na koncercie, W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach. I gdy śpisz. Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą. I wiosną, kiedy jaskółka przylata. A latem jak mnie kochasz? Jak treść lata. A gdy zima posrebrzy ramy okien? Zimą kocham Cię jak wesoły ogień. Blisko przy twoim sercu. Zawsze koło niego.

16

Mój nieznany losie, Jak to uczyniłeś, Dwa odległe serca W jedno połączyłeś. Wśród tysiąca innych, Ją jedną widziałem. Los tak chyba zechciał Że ją pokochałem. I dla mnie mój los Zawsze był nieznany, I serce pytało Gdzie ten ukochany? Góry Cię przyniosły Wśród lata zieleni, Jesteśmy jak widać Sobie przeznaczeni.

17

Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką (możliwą) wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

18

Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku.

19

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, Nie szuka poklasku, Nie unosi się pychą, Nie dopuszcza się bezwstydu, Nie szuka swego, Nie unosi się gniewem, Nie pamięta złego, Nie cieszy się z niesprawiedliwości, Lecz weseli się z prawdy. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, Wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje...

20

Oto jest miłość. Dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie.

21

Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.

22

...Po długim czekaniu, może jeszcze nie wszystko, ale znalazłem to, co najważniejsze. Twoje spojrzenie...

23

Kiedy pojawia się miłość, to pomiędzy ludźmi przepływa anioł, którego nikt nie widzi oprócz tych, którzy się kochają.

24

Udane małżeństwo wymaga wielokrotnego zakochiwania się, zawsze w tej samej osobie.

25

Dobre małżeństwo dzieli troski i mnoży radości.

26

Wędrujemy cygańskim obozem, nocujemy w gwieździstej grozie, dzisiaj pod Wielkim Wozem, jutro na Wielkim Wozie ...

27

Zestarzej się przy mnie. Najlepsze dopiero się zdarzy.

28

Udane małżeństwo to dom, który codziennie trzeba odbudowywać od podstaw.

29

Usta Twoje: ocean różowy, spojrzenie: fala wzburzona. A Twoje ramiona: pas ratunkowy...

30

Miłość, jak słońce, ogrzewa świat cały I swoim blaskiem ożywia różanym; W głębinach przepaści, w rozpadlinach skały, Dozwala kwiatom zakwitnąć wiśniowym i wyprowadza z martwych głazów łona Coraz to nowe na przyszłość nasiona.

31

W maleńkiej obrączce Uczuć świat cały Miłość, obowiązek I wzniosłe ideały Maleńka obrączka a znaczy tak wiele Na całe życie włożona w Kościele.

32

Wierz mi - są dusze dla siebie stworzone Niech je w przeciwną los potrąci stronę, One wbrew losom, w tym lub w tamtym świecie, Znajdą, przyciągną i złączą się przecie.

33

Są dwa serca ich ciągłe, nieustanne bicie zdaje się w dwóch jestestwach jedno tworzy życie, łańcuch który nas wiąże, los nie skruszy zmianą, będą bić zawsze razem, albo bić przestaną.

34

Co w ludzkich oczach jest głupotą, w Twoich mądrością stać się może. Pomóż nam naszą miłość płochą przenieść przez życia gniewne burze.

35

Aż się zdarzyło raz tak cudnie, że wiatr dębu gałęzie rozwiał w upalne raz południe i z brzozą je uwięził i razem rosły liść przy liściu i lata całe trwały i nowych, silnych wichrów przyjściu, mężnie czoła stawiały. I ludzie też tak - całe lata szukają się bezmiernie, aż wicher uczucia dłonie splata i razem idą wiernie.

36

Trzy czwarte z miłości, dwie piąte z rozsądku, ciut z wyrachowania, trochę dla porządku, kapkę dla tradycji, tyci dla reklamy, oświadczamy wszystkim, że się pobieramy!!!

37

Nowi ludzie ... dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno, odtąd jedno, chociaż nadal dwoje.

38

Gdy Cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy Cię zobaczę, Jednakże, gdy Cię długo nie oglądam, Czegoś mi braknie, widzieć kogoś żądam. I tęskniąc sobie zadaję pytanie: Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

39

Nie obiecuję Ci wiele, bo tyle to prawie nic, Najwyżej wiosenną zieleń, Najwyżej pogodne dni, Najwyżej uśmiech na twarzy I dłoń w potrzebie. Nie obiecuję ci wiele, bo tylko po prostu siebie.

40

...I w księżycowym blasku promieni, Rwąc kwiaty marzeń na srebrnej mgle, Uwierzmy, żeśmy sercem złączeni W pierwszej miłości rozkosznym śnie.

41

Rękę Ci daję! Miłość Ci daję cenniejszą niż pieniądz Siebie Ci daję Czy ty dasz mi siebie? I powędrujesz ze mną? I czy trwać będziemy, ja przy tobie, Ty przy mnie dopóki żyjemy?...

42

Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.

43

Szczęście Ci niosę i Ty daj mi szczęście! Ręce wyciągam, by chwycić Twe ręce. Sercem gorącym przyjmuję Twe serce, Pragnę być z Tobą i... Już z nikim więcej!

44

W wirze życia Cię wyszukałem, w Twe ręce oddaję życie swoje, staraj się o mnie miłości moja, wszak to będzie i życie Twoje. I moje serce wzajemnością bije, oddało Ci się, Tobą tylko żyje, chętnie podzielę losu wszelką dolę na wspólną radość i wspólną niedolę.

45

Pyłem księżycowym być na Twoich stopach, wiatrem przy Twej wstążce (...), ścieżką pośród chabrów, ławką, gdzie spoczywasz, książką którą czytasz, (...) być porami roku dla Twych drogich oczu i ogniem w kominku, i dachem, co chroni przed deszczem.

46

Daję ci serce z miłości I tylko ciebie miłuję, Nie cofnę nigdy tego, co Ci dzisiaj ślubuję. I moje serce wzajemnością bije, oddało Ci się, Tobą tylko żyje. Chętnie podzielę losu wszelką dolę na wspólną radość i wspólną niedolę.

47

Tyś szczęście moje wiosenne, letnie, zimowe, jesienne, lecz powiedz mi na dobranoc, wyszeptaj przez usta senne. Za cóż to taka zapłata, ten raj przy Tobie tak błogi? Ty jesteś światłem świata i pieśnią mej drogi.

48

Ilu przyjaciól i krewnych mamy Wszystkich serdecznie zapraszamy, Aby nie było nikogo brak, Kiedy będziemy mówili "Tak".

49

Uczyniwszy na wieki wybór, w każdej chwili wybierać muszę.

50

Dziękuję Ci za każdy pocałunek, każdą godzinę, każde słowo, za uśmiech Twoje, za błękit i ksziężycową światłość Twych oczu i czarność ich przez rozszerzone rozkoszą źrenice.

51

A Ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź, wiatrem łagodnym włosy jak kwiaty rozwiej, zacałuj, Ty mnie ukołysz i uśpij, snem muzykalnym zasyp, otumań, we śnie na wyspach szczęśliwych nie przebudź ze snu. Pokaż mi wody ogromne i wody ciche, rozmowy gwiazd na gałęziach pozwól mi słyszeć zielonych, dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul, myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością.

52

Wiesz miła, co tak zachwyca mnie w Pani? Że jesteśmy do siebie aż tak niedobrani, Że na przekór wszystkiemu, losom, przeznaczeniom, Przelotne nasze gusta na bakier nas żenią.

53

Chciałbym Ci dać wiosenne zorze, Szkatułkę szczęścia, wiatru śpiew. Majowy księżyc, groźne morze, Zimą słowików śpiew. Chciałbym Ci dać świat Twoich marzeń, Jak kwiatów polnych błękit snów... Więc moje serce przyjmij w darze, W miłości, której brak już słów.

54

Nadeszła ta chwila wymiany obrączek i serce odmawia spokoju. A miłość nasza jest piękna, jak piękna jest wiosna w maju. Przezwycięży wszystki przeciwności losu i wieczne to będzie uczucie.

55

Ja jestem Tobą, a ty jesteś mną, Tyś moim życiem, ja opoką Twą. Ja Cię szanuję i Ty mnie też, lecz gdy rzucę kamieniem, chlebem we mnie mierz... A gdy teraz, za chwilę obrączkę Ci nałożę, pomyślę sobie w duchu: daj nam szczęście Boże...

56

Kocham Cię czule, szczerze, Kocham Cię od wielu lat, Ty mi jesteś najbliższy, W tobie widzę cały świat. Magda Świat się zmienia - ja Cię kocham, W każdą noc o Tobie śnię. Nie ma leku na to serce, Które pokochało Cię.

57

Żyję miłością dla Ciebie, uśmiechem, uściskiem, spojrzeniem, snem o Twej jasnej postaci i cichym, długim marzeniem.

58

Świt nas obudził obok siebie przez niedomknięte okiennice, jesteśmy teraz dwojgiem ludzi, co mają wspólną tajemnicę.

59

Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość wszystko rozwiązała- dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała.

60

Miłość to znaczy popatrzeć na siebie, Tak jak się patrzy na obce nam rzeczy, Bo jesteś tylko jedną z rzeczy wielu. A kto tak patrzy, choć sam o tym nie wie, Ze zmartwień różnych swoje serce leczy.

61

Oto biorę sobie Ciebie, aby Cię mieć i zachować, na dolę piękną i szpetną, najlepszą i najgorszą, we dnie i w nocy, w chorobie i zdrowiu, albowiem sercem całym Cię miłuję i przysięgam miłować Cie wiecznie, póki śmierć nas nie rozłączy. (starodawna formuła zaślubin)

62

Czy to nie wspaniałe, że Ja i Ty żyjemy w tym samym czasie?

63

Szczęście Ci niosę i Ty daj mi szczęście! Ręce wyciągam, by chwycić Twe ręce. Sercem gorącym przyjmuję Twe serce, pragnę być z Tobą i... Już z nikim więcej!

64

Obiegniemy wszystkie sady i ogrody, I w kościoły ciemnych sadów Cię powiodę, Wiatr nam mocno zwiąże ręce jednym włosem, A obrączki są ukryte w słojach sosen. Przysięgniemy, lecz nie obcym ale sobie Ty na czystą wodę w źródle Ja na ogień.

65

"Kocham Ciebie"- to znaczy: chce z Tobą Podźwignąć ciężar co się życiem zowie, Być domu Twego światłem i ozdobą I nieśc Ci pokój, ciszę i zdrowie...

66

Kiedy pojawia się miłość to pomiędzy ludźmi przepływa anioł, którego nikt nie widzi oprócz tych, którzy się kochają.

67

W opinii tego świata zawarcie małżeństwa jest uwieńczeniem wszystkiego, jak w komedii. Prawda jednak jest dokładnie odwrotna: małżeństwo to początek wszystkiego.

68

Tylko miłość wie, jak to robić, aby dając innym, samemu się bogacić.

69

...Nic sie nie dzieje przedwcześnie, i nic się nie dzieje za późno, i wszystko się dzieje w swoim czasie wszystko... Wszystkie uczucia, spotkania, odejścia, powroty, czyny i zamiary. Zawsze właściwą godzinę biją Boże zegary.

70

Dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie.

71

Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby jest ważniejsze niż Twoje.

72

Ten, który najlepiej małżeństwa kojarzy- Bóg -niech te serca dwa uczyni jednym. Mąż i żona będą dwojgiem, jednością są, gdy się kochają.

73

Jedynie miłość nadaje sens naszemu istnieniu.

74

Bóg posługuje się miłością dwóch osób, aby powiedzieć im o całej swojej miłości...

75

.. nic się nie dzieje przedwcześnie, i nic się nie dzieje za późno, i wszystko się dzieje w swoim czasie wszystko... Wszystkie uczucia, spotkania, odejścia, powroty, czyny i zamiary. Zawsze właściwą godzinę biją Boże zegary...

76

Co w ludzkich oczach jest głupotą, w Twoich mądrością stać się może. Pomóż nam naszą miłość płochą przenieść przez życia burzliwe morze.

77

Gdy Cię pierwszy raz ujrzałam wierzyłam, że mi serce dasz, lecz nigdy nie przypuszczałam, że to tak długo będzie trwać.